Układanie kostki granitowej

Współpracujemy z brygadami brukarskimi w całej Polsce. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani brygadą brukarską, która ułoży zakupioną u nas kostkę granitową prosimy o kontakt e-mailowy dostępny w dziale 'kontakt'.

Zrób to sam!

Samodzielne układanie kostki granitowej regularnej i nieregularnej

Wbrew powszechnym opiniom ułożenie podjazdu do garażu czy alejek w ogrodzie, a nawet wybrukowanie całego podwórza nie jest rzeczą trudną, przy wykorzystaniu poniższych praktycznych porad możecie to Państwo zrobić sami. Potrzebne będą tylko chęci do pracy i wolny czas. Kostka granitowa prócz walorów praktycznych jak całkowita odporność na mróz oraz oleje i smary, łatwe czyszczenie oraz wytrzymałość ma także także walory estetyczne oraz daje możliwość dowolnego układania wzorów, motywów etc. W razie jakichkolwiek pytań chętnie doradzimy, prosimy o kontakt e-mailowy pod podanym powyżej adresem.

Wybór rodzaju materiału i pomiary

Przed złożeniem zmówienia na materiał trzeba oczywiście mieć na papierze (lub w głowie) wstępny zarys projektowanej powierzchni. Jeśli chodzi o granit mamy do wyboru kolory: granit śląski - szary lub szaro-rudy, granit szwedzki: czarny lub czerwony. Z tych czterech rodzajów można układać naprawdę fantazyjne wzory. Jako obrzeża można zastosować kostkę regularną (8/11 cm) lub krawężnik granitowy surowo łupany (10x20x40 cm). Wydajności powierzchni z tony poszczególnych rodzajów towaru są podane na kolejnych podstronach z opisami kostki.

Przekrój pionowy warstw


Przekrój pionowy warstw


Przygotowanie podłoża

Drugim etapem jest wytyczenie kształtu projektowanej powierzchni oraz usunięcie wierzchniej warstwy podłoża (tzw. humusu) czyli korytowanie na głębokość od 15-60 cm w zależności od: poziomu wód gruntowych, rodzaju gruntu oraz przewidywanych obciążeń. Dno wykopu należy oczyścić ze zbędnych kamieni, korzeni itp., następnie wytyczyć spadek (2-5%) i ubić. Opcjonalnie na ubity grunt można nałożyć warstwę odsączającą pomocniczą z piasku o frakcji do 5 mm.

Wykonanie podbudowy

Podbudowa jest warstwą najbardziej istotną bowiem odpowiada za przeniesienie obciążeń z warstwy wierzchniej. Jako podbudowę stosuje się tłuczeń, kliniec, mieszankę granitową, grubość tej warstwy również zależy od rodzaju gruntu oraz przewidywanych obciążeń. Jeśli alejka ma być wyłącznie dla ruchu pieszego a grunt rodzimy jest stabilny nie ma konieczności wykonywania podbudowy. Jeśli natomiast nawierzchnia ma służyć na podjazd do garażu zaleca się podbudowę np. z tłucznia 5-31,5 o grubości minimum 10 cm. Jako materiał można zastosować również tłuczeń betonowy, który jest zdecydowanie najtańszym materiałem. Należy pamiętać jednak, iż grubość warstwy podbudowy musi bezwzględnie być równa w każdym miejscu wykopu. Po ułożeniu podbudowy należy ją zagęścić mechanicznie przy użyciu zagęszczarki (koszt ok. 80 z/dzień w wypożyczalniach maszyn).

Warstwa podsypki

Podsypka jest warstwą, na której bezpośrednio układa się kostkę granitową. Materiałem na tą warstwę jest piasek o uziarnieniu do 2 mm, żwirek lub tzw. miał granitowy (mieszanka) o frakcji do 5 mm. Grubość tej warstwy dla regularnej wymiarowej kostki to od 3-5 cm, natomiast dla nieregularnej kostki wynosi od 5-8 cm.. Gdy po układanych nawierzchniach będą poruszały się pojazdy mechaniczne lepszym sposobem na mocniejsze osadzenie kamienia daje mieszanka piasku i cementu w stosunku 1:10, tyczy się to w szczególności nieregularnej kostki granitowej. Najlepszy sposób na równe rozprowadzenie podsypki to użycie równej deski z wycięciami po bokach jako łaty, którą przesuwamy po wykonanych wcześniej obrzeżach lub po rurkach zatopionych w podsypce zgarniając nadmiar. Podsypki nigdy nie zagęszczamy, musi być ona luźna, aby zniwelować ewentualne różnice w wymiarach poszczególnych kostek czy też kawałków.

Układanie nawierzchni

Układanie zawsze zaczyna się od obrzeży, które osadza się tuż po wykorytowaniu i wytyczeniu spadków. Należy je osadzać na podsypce piaskowo-cementowej w stosunku 3:1 lub chudym betonie, pamiętając, aby obrzeże zawsze było o kilka mm niżej niż nawierzchnia z kostki. Unikniemy w ten sposób blokowania spływu wody. Kostkę granitową regularną układamy w łuki (dzwony) lub też równolegle, posuwając się dalej po ułożonych już fragmentach tak, aby nie niszczyć przygotowanej wcześniej warstwy podsypki. Nieregularną kostkę granitową układamy na nieco grubszej podsypce piaskowo-cementowej (jak zalecamy) lub też chudym betonie i dobijamy młotkiem brukarskim. Należy pilnować spadków powierzchni oraz również przy pomocy równej deski kontrolować czy poszczególne kostki lub kawałki nie wystają za bardzo, w przypadku stwierdzenia tego faktu należy dobić przy pomocy młotka. Po zakończeniu układania szczeliny (fugi) wypełniamy drobnym piaskiem, żwirkiem granitowym uzyskując warstwę przepuszczalną lub mieszaniną piaskowo-cementową w stosunku 3:1 (warstwa nieprzepuszczalna, ale jedną z zalet jest możliwość mycia np. karcherem) i ubijamy zagęszczarką, raz po raz zamiatając. Na koniec nawierzchnię zraszamy wodą.

Praktyczne porady:

• Nawierzchnię układamy na kilkanaście lat, nie należy oszczędzać tam gdzie to konieczne np. na podbudowie
• Jeśli grunt jest niestabilny lub nieprzepuszczalny (gliny, iły itd.) podbudowa, nawet z tłucznia betonowego jest konieczna
• Przy układaniu kostki na podsypce piaskowo-cementowej pamiętanie o spadkach (3-5%) jest konieczne (woda nie spłynie poprzez fugi)
• Nieregularna kostka granitowa wg wielu opinii po ułożeniu jest ładniejsza, tańsza przy tych samych walorach praktycznych co wymiarowa kostka granitowa